Când dorința de voturi încalecă conștiința

Asistăm de câteva zile la o adevărată campanie de presă ce are ca scop denigrarea și evident demiterea ministrului Gabriel Oprea. Dacă se face vinovat sau nu, dacă trebuia să beneficieze de coloană oficială sau nu, dacă a respectat viteza legală sau nu, consider că sunt întrebări la care ar trebui să răspundă instituțiile statului ce au competență.

Personal, cred că un om, când este viceprim-ministru pe probleme de securitate națională, cînd este Ministrul Afacerilor Interne într-o țară NATO aflată într-o regiune plină de convulsii sociale și nu numai, cînd ai valul migraționist la granițele țării respective care deși nu se află în spațiul Schenghen toată lumea se așteaptă de la ea sa reacționeze ca și cum ar fi în spațiul Schengen, când același viceprim-ministru se întâlnește în ultimele două săptămâni cu majoritatea șefilor structurilor de securitate din SUA, indiferent cum s-ar numi aceea persoană, consider că are nevoie atât de serviciile SPP cât și de cele ale Poliției rutiere privind deplasarea în trafic.

Constat însă că mai mult decât părerile noastre, care sunt legitime atât timp cât reflectă crezurile și idealurile fiecăruia, găștile politico-financiare și-au activat grupurile de postaci și jurnaliștii plătiți. A te urca pe cadavrul unui om și a face din tragedia unei familii principala ta temă de campanie electorală reprezintă nivelul de civilizație al actualei clase politice.

14 comentarii la „Când dorința de voturi încalecă conștiința

  • 24 octombrie 2015 la 16:32
    Permalink

    Este absolut normal ca unul dintre cei mai importanti oameni in stat sa aiba parte de protectie. Politia Declara ca Oprea beneficia legal de coloana oficiala. Pentru ce atatea comentarii rautacioase?
    2. In loc sa se caute cauzele concrete ale accidentului, se incearca discreditarea lui Gabriel Oprea. 
    3. Este vorba din nefericire  despre un accident de munca. Daca un muncitor ar lovit de fulger pe santier, ar fi tras la raspundere sefului acestuia doar pentru ca se afla acolo?
    4. Politia a declarat ca Oprea beneficia legal de coloana oficiala. O parte din presa este chiar mizerabila si ar fi bine sa nu o mai cititi.

    Răspunde
    • 24 octombrie 2015 la 17:39
      Permalink

      Ştefan, comparaţia cu munitorul e…. Ştiu că poţi mai mult. O întrebare: dacă băiatul mort în timpul serviciului era fratele tău, care mai era părerea ta. Prin deducţie.

      Răspunde
  • 24 octombrie 2015 la 16:41
    Permalink

    Este absolut normal ca unul dintre cei mai importanti oameni in stat sa aiba parte de protectie. Politia declara ca Domnul Oprea beneficia legal de coloana oficiala. Eu unul nu inteleg de ce se fac atatea comentarii rautacioase?
    De ce nu se cauta cauzele concrete ale accidentului si se incearca discreditarea Domnului Gabriel Oprea. 
    Este vorba din nefericire  despre un accident de munca. Daca un muncitor ar lovit de fulger pe santier, ar fi tras la raspundere sefului acestuia doar pentru ca se afla acolo?
    Politia a declarat ca Domnul Oprea beneficia legal de coloana oficiala.

    Răspunde
  • 24 octombrie 2015 la 17:01
    Permalink

    Cred ca este singurul viceprim-ministru pe probleme de securitate națională care a demonstrat si a pus pe locul întâi SIGURANTA NATIONAL A POPORULUI ROMAN

    Răspunde
  • 24 octombrie 2015 la 17:47
    Permalink

    Uneori viata poate fi destul de dura,acest moment pe familia politistului a deprimat-o, pe noi ne-a ntristat, dar va asigur ca pe domnul general Oprea l-a ranit sufleteste.Este un patriot, un om de cuvant dar viata are de multe ori jocurile ei.Rog respectuos sa ganditi cand scrieti comentarii.Sunt o politista care a lucrat 27 de ani in siste.Multi au condus acest minister dar din toti doar Doru Viorel Ursu si Gabriel Oprea au caracter si suflet.

    Răspunde
  • 24 octombrie 2015 la 17:49
    Permalink

    Uneori viata poate fi destul de dura,acest moment pe familia politistului a deprimat-o, pe noi ne-a ntristat, dar va asigur ca pe domnul general Oprea l-a ranit sufleteste.Este un patriot, un om de cuvant dar viata are de multe ori jocurile ei.Rog respectuos sa ganditi cand scrieti comentarii.Sunt o politista care a lucrat 27 de ani in
    sistem.Multi au condus acest minister dar din toti doar Doru Viorel Ursu si Gabriel Oprea au caracter si suflet.

    Răspunde
  • 24 octombrie 2015 la 18:31
    Permalink

    Cu siguranta nimeni nu a dorit sa se intample asa ceva, insa intai ar trebui luati la intrebari cei de la Distrigaz care au trecut peste termenul de 2 zile de executare legal aprobat, apoi sa vorbim de moralitate.Vad deja cum politicienii profita de acest subiect, incercand sa faca din aceasta nenorocire un subiect de campanie electorala.Sa va fie rusine ca nu lasati familia sa isi planga copilul!Acesta e motivul pentru care urasc politica

    Răspunde
  • 24 octombrie 2015 la 18:41
    Permalink

    Este singurul viceprim-ministru pe probleme de securitate națională care a pus pe locul întâi SIGURANTA NATIONAL A POPORULUI ROMAN.
    Politia a declarat ca Domnul Oprea beneficia legal de coloana oficiala. Eu unul nu inteleg de ce se fac atatea comentarii inutile in care Domnul Oprea nu are nicio vina .

    Răspunde
  • 24 octombrie 2015 la 19:13
    Permalink

    Orcine gandeste logic si nu doar isi da cu parerea cu siguranta observa jocul politic ce se afla in spatele acestei tragedii! Este regretabil ceea ce s-a intamplat cu acest tanar care de altfel si-a pierdut viata la datorie, il putem considera un erou. Clar se urmareste denigrarea lui Gabriel Oprea, inlaturarea unui om politic care intradevar a facut ceva pentru institutia ce o conduce si pentru popor! Hai sa deschidem ochii!!!

    Răspunde
  • 24 octombrie 2015 la 21:07
    Permalink

    Dragii mei baieti si fete imi place de voi,in oameni ca voi imi pun sperantele cand voi vrea sa devin dictator…Dar sa trecem la lucruri serioase.Ca de pilda cazurile in care ai drept la coloana oficiala.Potrivit Codului Rutier, patru demnitari romani au dreptul sa beneficieze zilnic de coloane oficiale: presedintele Romaniei, presedintele Senatului, presedintele Camerei Deputatilor si primul-ministru al Guvernului.In situatii deosebite, care impun deplasarea in regim de urgenta, pot beneficia de insotirea cu echipaje ale politiei rutiere si ministrii din Guvernul Romaniei.Presedintele vostru e doar vicepremier(functie care daca verificati nici nu exista in Constitutia Romaniei!!)=bagator in seama pentru aducerea majoritatii-intrebare:voi sunteti democrat liberali sau sociali democrati?stiti voi intai pdl apoi psd…sunteti mai confuzi ca Becali.Dar divaghez;deci conform Codului rutier ca ministru ar putea beneficia de coloana”In situatii deosebite, care impun deplasarea in regim de urgenta” dar asta se exclude din comunicatul oficial al Politiei in care se preciza ca se intorcea de la intalnirea avuta deci,despre ce situatie de urgenta vorbim?uitase lumina aprinsa acasa?.Din start mister O nu avea de ce sa aiba coloana si nici de ce sa se grabeasca(sau mai stii vroia sa ajunga la mega image sa ia un pachet de copanele la oferta).Deci dragi compatrioti ma declar dezamagit de lipsa voastra de cunostinte ale unor notiuni de bun simt din Codul Rutier sau Constitutia Romaniei..Probabil ca situatia ar fi fost diferita daca era vorba de o ruda sau un prieten apropiat ceea ce sincer nu va doresc.PS:Eu zic sa ii verificati putin si biografia marelui O,ati fi surprinsi sa aflati cam cum a ajuns unde este acum mai marele vostru.PPS:Oprea a fost trimis la inaintare la intalniri externe de mademoiselle ponta pentru ca dupa cum v-am explicat functia de vicepremier e fix vax!Trebuie sa creezi un cadru politic (ca de legalitate nu e vorba)pentru ca lumea va intreba”ce naiba face un vicepremier”..Hai recunoasteti ca nici voi nu stiti :).Ramane intre noi.Cam de asta e trimis O la intalniri…Pentru ca unu:e Ministru de Interne si 2 ca sa para ca functia aia de vicepremier valoreaza ceva.Ganditi oameni buni ca nu sunteti plante!

    Răspunde
  • 24 octombrie 2015 la 21:27
    Permalink

    Bun, OPrea a facut pentru popor …. ce ? Ca eu in afara de diverse aliante si luat toti penalii sub aripa UNPR nu am vazut nimic. Sa ma lamureasca cineva care-s patrioticele actiuni ale dlui oprea :)

    Răspunde
  • 25 octombrie 2015 la 1:24
    Permalink

    Domnul Oprea ,in acord cu functia ocupata in guvern,avea si are dreptul legal de insotire la deplasari din partea institutiilor statului. Cu regrete enorme pentru tanarul politist,ce s-a urcat la ceruri,dar al invinui pe vicepremier pentru acest tragic accident ,este prea mult.Cum pot fi atat de sinistrii cei care speculeaza aceasta trista intamplare? Nu coloana oficiala l-a omorat pe acel politist ci GROAPA!Sa inteleg ca un accident ,mortal,din pacate,provocat de o groapa in mijlocul drumului duce la linsarea unui ministru? Ma intreb… miile de accidente de circulatie savarsite de neglijenta criminala a constructorilor trebuiesc puse in carca cui?…a presedintelui???

    Răspunde
  • 25 octombrie 2015 la 21:54
    Permalink

    cum ma sa cte gadesti ca cineva cauta voturi cand un om a murit din cauza acesui vice-ministru . s-au cerut doar explicatii in presa si nu condamnarea lui. i s-a cerut deminia atunci cand a incercat sa musalalizeze tot . musamalizezi cand esti vinovat.

    Răspunde
  • 28 octombrie 2015 la 11:58
    Permalink

    Explicaţiile care întârzie îşi pierd valoarea şi credibilitatea…pe de altă parte…părerile personale nu cred că s-au îmbunătăţit după incidentul ăsta…nu mă aştept la nimic bun de la nici un politician.

    Răspunde

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *